Укргазвидобування може втратити понад 215 млн грн через можливі зловживання повноваженнями співробітників Фонду гарантування вкладів фізосіб

8 жовт. 2019 | Категорія: Офіційні
Укргазвидобування може втратити понад 215 млн грн через можливі зловживання повноваженнями співробітників Фонду гарантування вкладів фізосіб

АТ «Укргазвидобування» просить Офіс Президента та Кабінет міністрів України провести перевірку дій співробітників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб України та вжити заходів щодо недопущення незаконного стягнення з АТ «Укргазвидобування» на користь ТОВ «ФК «Фінгруп фактор» суми, яка перевищує 215 млн. грн. внаслідок можливих незаконних дій з боку Фонду.

Так, на сьогоднішній день Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснює ліквідацію АТ «Дельта банк».

В свій час, в 2013 році АТ «Укргазвидобування» уклало з АТ «Дельта банк» кредитний договір на 150 млн грн строком дії до 31.12.2014 року. АТ «Укргазвидобування» в свою чергу справно сплачувало кредитору проценти, проте через брак коштів не встигло погасити тіло кредиту до 01.01.2015 року.

В квітні 2015 року АТ «Дельта банк» повідомило АТ «Укргазвидобування» про відсутність заборгованості за кредитним договором, мотивуючи це тим, що заборгованість погасили фізичні особи-поручителі, а вже в травні цього ж року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зазначив, що договори з поручителями є нікчемними та вимагав від АТ «Укргазвидобування» сплатити заборгованість за кредитним договором.

Пізніше до судів з позовами про стягнення з АТ «Укргазвидобування» подвійної суми заборгованості за кредитним договором майже одночасно звернулися і АТ «Дельта банк», і фізичні особи-поручителі.

В зв’язку з невизначеністю належного кредитора та задвоєнням вимог по стягненню, після ухвалення Вищим господарським судом України остаточного рішення у справі АТ «Укргазвидобування» 04.08.2017 року у повному обсязі сплатило на рахунок АТ «Дельта банк» заборгованість за кредитним договором у сумі 214,1 млн грн., яка включала тіло кредиту, проценти, штрафи та пеню.

Однак, незважаючи на це, АТ «Дельта банк» заявило новий позов, в якому просило стягнути з АТ «Укргазвидобування» за цим же кредитним договором суму 215,75 млн грн, до якої входять, всупереч чинному законодавству, прострочені проценти за період після закінчення дії кредитного договору.

Разом з цим, в той час як між АТ «Укргазидобування» та АТ «Дельта банк» тривали судові суперечки і було наявне рішення суду, що набрало законної сили про стягнення зазначеної суми на користь АТ «Дельта банк», Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, підтримав вимоги Дельта банку та вирішив продати на інтернет ресурсі prozorro право вимоги АТ «Дельта банк» зі стягнення коштів за зазначеним кредитним договором.

Переможцем відкритих торгів було оголошено Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Фінгруп Фактор" з пропозицією лише в 75,7 млн грн., у вартість якої входило також право вимоги за іншим кредитним договором на суму 151,8 млн грн., тобто втричі дешевше номінальної вартості.

За результатами торгів, між АТ «Дельта банк» та ТОВ "Фінансова компанія "Фінгруп Фактор" було укладено договір про відступлення права вимоги, згідно з умовами якогодо ТОВ «ФК «Фінгруп фактор» переходять права вимоги за кредитним договором.

Такі дії посадових осіб Фонду гарантування вкладів фізичних осіб вкотре викликали задвоєння суми позову, внаслідок чого з Держави на користь приватної структури вже в найближчі дні може бути незаконно стягнена сума більше ніж 215 млн. грн. – кошти, які можуть бути спрямовані на сплату податків або виплату Державі дивідендів.

До того ж, існують вимоги фізичних осіб-поручителів до АТ «Укргазвидобування» сплатити таку ж суму, які до цього часу перебувають на розгляді в судах України.

Тобто, на сьогоднішній день існує додатковий ризик подвійного стягнення з АТ «Укргазвидобування» загальної суми більше 215 млн. грн. на користь ТОВ «ФК «Фінгруп фактор» та фізичних осіб-поручителів, з якими АТ «Укргазвидобування» жодних контрактів не укладало. При цьому, Фонд гарантування вкладів втрачає право на отримання коштів, які могли б бути спрямовані на виплату вкладникам або до бюджету.