Нафтогаз впроваджує новий програмний комплекс для збору даних із вузлів обліку природного газу, рідких вуглеводнів та електроенергії

03 дек. 2020 г. | Категория: Официальные
Нафтогаз впроваджує новий програмний комплекс для збору даних із вузлів обліку природного газу, рідких вуглеводнів та електроенергії

АТ «Укргазвидобування» розпочало дослідну експлуатацію нового програмного комплексу для збору даних із вузлів обліку вимірювання кількості та якості природного газу. Перехід на таку систему обліку – це наступний крок до інтеграції ринку газу з Європейським союзом. Повний перехід планують здійснити до весни 2022 року.

Новий програмний комплекс – це єдина система збору, зберігання, аналізу та інтеграції даних про те, де, скільки і який газ компанія передає до газотранспортної та газорозподільної системи, а в майбутньому – і про кількість видобутих рідких вуглеводнів і кількість виробленої та спожитої електроенергії. Перевагами нової системи збору даних є можливість отримувати інформацію як з приладів обліку кількості, так і приладів вимірювання якості (хроматографів і вологомірів) природного газу, що визначають його основні компоненти та вміст вологи – один із найважливіших показників якості газу. Також ця система дасть змогу збільшити швидкість отримання інформації про технологічні режими роботи об’єктів та позаштатні ситуації на вузлах обліку. Крім того, однією з функцій даної системи є розрахунок обсягу природного газу в одиницях енергії (кВт·год), що вже давно є стандартом у країнах Європи.

Роботи з розгортання системи поділено на кілька етапів. Наразі розпочинають дослідну експлуатацію – це другий і важливий етап налаштування роботи системи. Перехід до промислової експлуатації на перших об’єктах заплановано на другу половину 2021 року.

«Ми, як найбільший виробник газу в країні, інвестуємо кошти у підготовку й очищення вуглеводнів, аби забезпечити їх максимально високу якість. Встановлюємо нові системи осушки, модернізуємо компресорні станції, будуємо нові установки підготовки газу. Нам важливо, аби до газотранспортної та газорозподільних систем із наших об’єктів надходив якісний газ, який відповідатиме потребам кінцевих споживачів. І нова система збору даних – це наступний крок до підвищення ефективності нашого виробництва у межах процесу цифрової трансформації Нафтогазу», – повідомив Сергій Федоренко, директор з комерційних питань АТ «Укргазвидобування».

Програмний комплекс ‒ це внутрішня розробка Інституту транспорту газу, що входить до складу Групи Нафтогаз. Раніше цього року було розпочато процес впровадження подібного комплексу Оператором газосховищ України, який вже з 2021 року  використовуватиме нову систему збору даних. Планують, що до кінця 2020 року цей програмний комплекс буде введено в промислову експлуатацію на 11 українських підземних сховищах газу.

Ініціатива щодо переходу до обліку газу в одиницях енергії міститься в законопроєкті № 2553, що готують до другого читання. Законопроєкт було ухвалено Верховною Радою України у першому читанні 16 червня 2020 року.